Blogger, Optymalizacja i pozycjonowanie, Porady

Optymalizacja Bloggera cz.2 – plik robots.txt No ratings yet.

W poprzedniej części pisałem o ustawieniach opisu dla pojedynczych postów w bloggerze, jak i dla strony głównej. W tym wpisie zajmiemy się plikiem robots.txt, ale zanim zaczniemy należy wiedzieć do czego w ogóle taki plik służy.

Jak już wiesz, twoją stronę odwiedza googlebot w celu indeksowania twoich wpisów na blogu. Strony, które zostaną zindeksowane będą się później pojawiać w wynikach wyszukiwania. Czasem zachodzi potrzeba zablokowania jakiejś strony. Dajmy na to, że na blogu tworzysz podstronę z danymi kontaktowymi i nie chcesz, aby ta podstrona pojawiała się w wyszukiwarkach. W tym celu należy zablokować w pliku robots możliwość indeksowania.

Jak zmienić plik robots.txt w bloggerze?

Standardowy plik robots, który zostaje automatycznie stworzony po tym jak założysz bloga wygląda tak:

User-agent: Mediapartners-Google
Disallow:

User-agent: *
Disallow: /search
Allow: /

Jak widzimy powyżej w naszym pliku jest zablokowane indeksowanie wyników wyszukiwania (search). Jeśli chciałbyś zablokować jakąś podstronę, czy jakiś pojedynczy wpis należy dodać do tego pliku polecenie:

Disallow: /twoja-podstrona

Podajemy tylko końcówkę adresu po pierwszym ukośniku.

Jak to zrobić?

Logujemy się na swoje konto i przechodzimy do Ustawienia/Ustawienia wyszukiwania, po prawej stronie odszukujemy sekcje ?Niestandardowy plik robots.txt?

plik robots w bloggerze

Teraz możemy dodać adresy, które chcemy zablokować. Możemy również dodać mapę bloga. Mapa bloga również automatycznie jest tworzona, ale nic nie stoi na przeszkodzie by dodać drugą, którą sami stworzyliśmy. W tym celu dodajemy:

Sitemap: http://adres-mapy.com

 

Please rate this

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>