Jak założyć bloga?

 

Jeśli chciałbyś założyć swojego bloga, a za bardzo się na tym nie znasz i chciałbyś to powierzyć drugiej osobie, to zawsze możesz napisać do mnie na zapleblog@gmail.com zajmę się:

- wyborem hostingu
- Ustawieniami DNS
- Instalacją
- Tłumaczeniem
- Optymalizacją

Koszt takiej usługi to 30-50 zł. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Instalacja WordPressa

Szczegółowy opis o tym jak założyć bloga i na nim zarobić przedstawiłem w moim e-booku >>POBIERZ E-BOOK<< 

Jak założyć bloga na wordpressie?

1. Pierwsze co musisz zrobić to pomyśleć nad wyborem domeny. Szerzej o tym pisałem w artykule “Jaką domene wybrać dla bloga“.

2. Kolejnym ważnym etapem jest wybór hostingu. I o tym również pisałem. Więcej przeczytasz na ten temat “Jaki serwer wybrać pod bloga na WordPressie

3. Teraz musisz ustawić DNSy u rejestratora domeny. DNSy są to adresy serwerów.  Przykładowy adres wygląda tak:

ns1.google.com

ns2.google.com

Jeśli kupisz serwer np. w firmie x to tam gdzie zarejestrowałeś domenę, będziesz musiał ustawić DNSy firmy x. W panelu administracyjnym gdzie zarządzasz swoją domeną, będzie opcja edycji tych adresów. Najważniejsze to dowiedzieć się u administratora twojego hostingu o adresy DNS, bo każdy hosting ma inne.

4. W panelu administracyjnym na swoim hostingu, musisz dodać swoją domenę. Nie jest to nic trudnego. Po prostu poszukaj opcji “Dodaj domenę” . Wpisz adres zatwierdź i gotowe.

5. Teraz kiedy już posiadasz domene oraz własny hosting, na którym będziesz chciał zainstalować swój własny blog, musisz pobrać z polskiej strony WP paczkę instalacyjną. W tym celu przechodzisz na stronę pl.wordpress.org i pobierasz najnowszą wersje wordpressa.

6. Czas zacząć instalacje. Wszystkie twoje posty na blogu będą się zapisywać do bazy danych MySQL.  Żeby można było zacząć instalacje należy stworzyć taką bazę. Czy to jest trudne? Oczywiście, że nie. Jeśli twój hosting posiada cPanel, to wystarczy wyszukać w panelu okienko “Kreator baz MySQL” i postępujemy zgodnie ze wskazówkami.

baza danych dla wordpressaW kolejnych krokach zostaniesz poproszony o wpisanie nazwy użytkownika oraz ustawisz hasło do bazy danych. Wszystkie te dane zapisz sobie w notatniku, ponieważ będą ci potrzebne przy instalacji. Po stworzeniu bazy pojawi się także adres host, który również sobie zapisz.

7. Paczkę wordpress, którą wcześniej pobrałeś będzie trzeba przerzucić na serwer. Można by to zrobić za pomocą ftp, ale jako że szybciej i na pewno  dużo łatwiej jest przesłać tą paczkę za pomocą menadżera plików, to tak też zrobimy. Szukamy w panelu na swoim hostingu opcji “Menadżer plików” i przechodzimy do katalogu głównego naszej domeny.

 

instalacja wp

 

Tak jak widać na obrazku powyżej. Najpierw wchodzimy w menadżer (1). Klikamy na wyślij (2), ale wcześniej upewniamy się czy jesteśmy w katalogu głównym domeny. Po przesłaniu zaznaczamy paczkę z naszym wordpressem i klikamy wypakuj(3). Gotowe. Wszystkie pliki są na serwerze.

8. Kolejnym krokiem będzie wpisanie adresu naszego bloga w przeglądarkę. Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie powinniśmy zobaczyć okno instalacji. Jeśli się nie pojawi, to spróbuj wpisać adres z www i bez www.

okno instalacyjne wordpressa Wypełniamy wszystkie pola. Nazwę bazy danych , nazwę użytkownika, hasło oraz adres bazy MySQL. Czasem domyślny adres to localhost, ale nie zawsze zadziała, dlatego po stworzeniu bazy danych w punkcie 6 pisałem, aby zapisać host, którego adres się wyświetli po stworzeniu bazy. Ostatnie okienko prefiks tabel zostawiamy domyślne.

Teraz po wpisaniu adresu w przeglądarce powinien pojawić się twój blog.

4 Komentarzy

  1. Czy są jakieś inne opcje poza Word Press, które można polecić ? Pozdrawiam.

    • Oczywiście, że są i jest ich bardzo dużo. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce “cms pod bloga” i odwiedzić kilka stron by wybrać ten, który nam odpowiada.

    • To może być Joomla!,a WP jest najpopularniejszym CMS

  2. Wpis daje konkretne wskazówki jak założyć bloga. Na pewno wiele osób z tego skorzysta:) Co do pytania z komentarza, to oprócz WP jest jeszcze kilka opcji. Myślę, że tu pomoże wujek Google;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>