Blogowanie

Jak promować swojego bloga – cz.1 (fora internetowe i alerty google) 5/5 (1)

Jeśli już mamy za sobą pierwsze 20 napisanych postów, to czas najwyższy, aby zacząć ze swoim blogiem docierać do ludzi. Liczba zakładanych blogów z dnia na dzień rośnie i osiągnięcie zadowalającej ilości odwiedzin bloga często bywa trudne, z uwagi na dużą konkurencje w sieci. Ale jeśli dobrze się wypromujesz, to nie będzie to miało żadnego znaczenia.

No właśnie, nie ma nic gorszego niż widok marnych statystyk odwiedzin. Ogromna ilość ludzi widząc, że ich bloga nikt nie odwiedza, po prostu rezygnuje z dalszego blogowania. Sam gdy zaczynałem blogować, często rezygnowałem po miesiącu, a czasem nawet po tygodniu. Głównie wpływ na to miały słabe statystyki i brak pomysłu co zrobić, aby dotrzeć do ludzi z tym co chce im przekazać.

W tym wpisie omówię sposoby promowania naszej strony w internecie. Jednak na samym początku chciałbym cie przestrzec, żebyś nie brał się za promowania “pustego bloga”. Skup się na pisaniu postów, które będziesz mógł polecać innym osobom. Za chwilę dowiesz się konkretnie o chodzi. Zapamiętaj jeszcze tylko, że żeby twój blog osiągnął sukces, musisz być cierpliwy i wkładać dużo pracy, której efekty są widoczne nie raz nawet dopiero po roku.

Dlatego podstawowe pytania jakie musisz sobie zadać na początku, to:

- jaki mam cel pisząc bloga?
- do jakiej grupy osób chce dotrzeć i jak wielka jest ta grupa?
- czy temat, który sobie wybrałem na pewno jest dla mnie na tyle interesujący, że nie zrezygnuje z blogowania po roku?

Ok, jedziemy z tematem.

Fora internetowe + alerty google. Nie ma prostszego sposobu na dotarcie ze swoim blogiem do ludzi jak fora internetowe. Musisz się zarejestrować na kilku forach, które są tematycznie zbliżone do tego o czym piszesz na blogu. Wyżej pisałem o tym żebyś się skupił na pisaniu wpisów, które będziesz mógł polecać innym osobom. Ludzie często na forach zadają te same pytania, musisz wiedzieć jakie to są pytania i przygotować sobie odpowiednie odpowiedzi na te pytania w formie wpisów na swoim blogu.

Spójrz na tytuł mojego wpisu. Tytuł brzmi “Jak promować swojego bloga”. Takie pytania często są zadawane w internecie, ale skąd wiedzieć kiedy są zadawane?

Alerty google jako narzędzie w promocji bloga.

Nie wiem czy już słyszeliście o alertach google. Jest to bardzo dobre narzędzie do obserwowania, czy w internecie nie pojawiają się jakieś nowe informacje na wybrane przez nas słowa kluczowe. Dzięki alertom, możemy dotrzeć w szybki sposób do pytających na forach i podać im odpowiedź w postaci linku do naszego bloga.

Aby można było monitorować internet wchodzimy na http://www.google.com/alerts?hl=pl i wypełniamy pola.

Sposoby dostarczania alertów są dwa: na kanał oraz na adres email. Od tej pory będziesz dostawał alerty z informacją o nowych stronach z zapytaniem, które sobie ustawisz.

Poza tym nie zapomnij wstawić w sygnaturze swojego profilu na forum, linku do twojego bloga. Da ci, to dość duży ruch i dodatkowo może poprawić pozycje w google. Chociaż linki w sygnaturach są “nofollow”, czyli takie, których google nie bierze (podobno) pod uwagę w ustalaniu pozycji bloga w google, to jednak linki te przyczynią się do szybszego indeksowania twojej strony przez robota google.

Zasada jest jedna. Nie spamuj na forach. Jeśli komuś udzielasz odpowiedzi i masz zamiar podać link do swojego bloga, to niech twoja wypowiedź nie będzie jedynie wypowiedzią typu: “tu masz link przeczytaj sobie”.

Tyle w pierwszej części. Zaczęliśmy trochę od końca, ale niech będzie.

Please rate this

6 Komentarzy

 1. Dzięki za porady,około miesiąca temu poczytałam ten tekst i są już efekty:) Pozdrawiam

 2. Podziękował :)
  Cenię ludzi, którzy dzielą się wiedzą – gdzieś widziałem fajny cytat w stopce: “Wiedza, którą się nie dzielisz jest wiedzą zmarnowaną”.

 3. Bardzo dobry i przydatny artykuł. Zobaczymy jak będzie z efektami :)
  pozdrawiam

 4. piotrek

  dobrze opisane dzięki na info
  pozdrawiam

 5. Bardzo przydatne wskazówki, zastosuję do swojego bloga.

  Pozdrawiam

Trackbacks / Pings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>