Optymalizacja i pozycjonowanie, Porady

Jak dodać bloga do wyszukiwarki google No ratings yet.

google webmasterzy  Jeśli piszesz swojego bloga i po wpisaniu w wyszukiwarkę twojego adresu, nie pojawia się twoja strona, to prawdopodobnie nie ma jej w indeksie  google. Nie tak dawno temu, wujek G udostępniał stronę na której można było w łatwy sposób zgłosić swoją witrynę i po kilku godzinach lub dniach, blog pojawiał się w wyszukiwarce. Niestety nie ma już takiej opcji i jeśli chcesz dodać stronę musisz utworzyć konto w google webmaster tools. Będziemy się posługiwać skrótem GWT.

Czym jest w ogóle google webmaster tools?

Jest to narzędzi dzięki któremu możemy monitorować stan naszej witryny, zgłosić mapę bloga, dowiedzieć się jakie linki prowadzą do naszej strony. Dowiemy się również czy na naszym blogu nie ma jakichś zagrożeń, wirusów. Opcji jest więcej i nie będę wszystkich tutaj wymieniać. W każdym razie jest to bardzo pomocne narzędzie, z którego możemy się dowiedzieć jak google widzi naszą stronę.

Należy jeszcze dodać, że aby nasza strona pojawiła się w wyszukiwarce google, wcale nie musimy (jeśli nie chcemy) korzystać z GWT. Wystarczy kilka linków na innych stronach, prowadzących do twojej witryny i robot google, który indeksuje strony, trafi po tych linkach na twojego bloga, po czym zindeksuje jego treść.

Jak dodać bloga do GWT?

Blogger – Jeśli twój blog śmiga na bloggerze, to sprawa wygląda prosto. Logujemy się na www.google.com/webmasters/tools/?hl=pl z adresu mailowego, którego używamy do logowania się na blogu i sprawdzamy czy strona jest dodana do narzędzi. Prawdopodobnie twój blog będzie automatycznie dodany do narzędzi GWT. Jeśli go nie będzie czytaj dalej.

WordPress – Tu sprawa wygląda trochę bardziej skomplikowanie. Po zalogowaniu pojawi nam się przycisk z napisem “Dodaj Witryne”. Oczywiście klikamy i wpisujemy odpowiedni adres. Po wpisaniu adresu przeniesie nas na stronę gdzie będziemy musieli zweryfikować, czy jesteśmy rzeczywiście właścicielami strony, którą zgłosiliśmy. Więc postępujemy zgodnie ze wskazówkami.

1. Pobieramy plik HTML, który będziemy musieli przesłać na nasz serwer do katalogu w którym znajduje się nasz wordpress.
2. Po przesłaniu klikamy na weryfikuj.

Inne blogi – Jeśli masz stronę na darmowej platformie blogowej, na której jest możliwość edytowania kodu html, będziesz musiał skorzystać z alternatywnej metody weryfikacji. Postępuj tak jak w przypadku wordpressa, tyle że gdy przeniesie cie na stronę weryfikacji, kliknij w zakładkę “Metody alternatywne”. Będą tam trzy opcje do wyboru. Wybieramy “Dodaj metatag..”, kopiujemy kod i w stawiamy go w sekcje <head>. Jeśli zajrzymy w kod html naszego bloga to zauważymy, że sekcja <head> jest na samym początku. Najlepiej wstawić ten kod przed pierwszą sekcją <body>. Klikamy weryfikuj i powinna pojawić się informacja, że strona została pomyślnie zweryfikowana. Przed dodaniem kodu, dobrze by było gdybyś skopiował cały kod twojego bloga np. do notatnika. To na wypadek gdyby jednak się coś nie udało.

 

Jak dodac bloga do GWT

 

Gdy już przejdziemy proces weryfikacji, dobrze by było powiadomić google o istnieniu naszego bloga. W tym celu przechodzimy do zakładki Diagnostyka > Pobierz jako googlebot > klikamy pobierz i pojawi nam się opcja “Prześlij do indeksu”. Jeśli twojego bloga nie ma w ogóle w wyszukiwarce, to klikamy pobierz i wybieramy “prześlij url oraz wszystkie powiązana strony”. Po tej operacji nasza strona powinna po kilku godzinach pojawić się w wyszukiwarce.

A co zrobić żeby twój blog był wysoko w wyszukiwarkach? O tym w kolejnych wpisach.

 

Please rate this

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>