Blogowanie

Co zrobić aby więcej ludzi odwiedzało twój blog? 8 szybkich porad! No ratings yet.

Co zrobić aby więcej ludzi odwiedzało twój blog 8 szybkich poradZałożenie i prowadzenie bloga to nie jest nic trudnego. Problem pojawia się wtedy gdy sprawdzamy statystyki, a tam widzimy dane, które nas skutecznie zniechęcają do dalszego pisania. Chodzi oczywiście o niski ruch na blogu. Większość osób w tym momencie przerywa swoje pisanie i na tym kończy się ich przygoda z blogowaniem. Pozostałe osoby jeszcze próbują jakoś promować swojego bloga zamieszczając rozpaczliwe posty na różnych forach z prośbą o wizytę.

O metodach promowania swojego bloga mogłeś przeczytać lub dopiero przeczytasz na tym lub innym blogu. W tym wpisie zrobię małe podsumowanie i dam Ci kilka wskazówek na to jak zwiększyć ruch. Jeśli jesteś początkującym blogerem to zapraszam do zapoznania się z całością.

1. Pisz treści, którymi ludzie będą się dzielić

Pisz treści, którymi ludzie będą się dzielićJeżeli napiszesz kilka dobrych wpisów, które będą pewnego rodzaju poradnikami, to możesz być pewny, że ludzie pomogą Ci ten wpis rozpowszechniać. U mnie na blogu takim wpisem jest post o tym jak założyć bloga. Ludzie chętnie go polecają, a nawet posłużył jednej ze szkół średnich do wykonania pewnego zadania. A więc pierwsze co zrób, to napisz kilka wartościowych artykułów.

>> Jak pisać artykuły na stronę?

2. Bierz udział w dyskusjach

Bierz udział w dyskusjach

Takimi miejscami są fora, blogi i różnego rodzaju portale społecznościowe. Ważne aby były to miejsca gdzie gromadzą się ludzie z docelowej grupy, do której chcesz dotrzeć. Dzięki temu nie tylko zwiększysz ruch na blogu, ale również Twoje imię, nazwisko czy też pseudonim staną się bardziej rozpoznawalne, przez co możesz sobie wyrobić nawet opinie eksperta w jakiejś dziedzinie. Pamiętaj tylko o tym, żeby twoje wypowiedzi były na temat i żeby to nie było kilka słów, a konkretna rozwinięta wypowiedź.

>> Jak promować swojego bloga ? cz.1 (fora internetowe i alerty google)

 3. Zadbaj o dobrą optymalizacje i pozycjonowanie 

Zadbaj o dobrą optymalizacje i pozycjonowanie

Temat dość szeroki i nie będę tutaj pisał o tym jak pozycjonować i optymalizować, bo o tym możesz przeczytać między innymi na tym blogu. Dam Ci tylko radę abyś zapoznał się z tymi definicjami i zadbał na początku o dobrą optymalizację. Na samym początku powinieneś wybrać odpowiednie meta tagi, czyli tytuł i opis bloga, który najlepiej pasuje do tego o czym piszesz. Jeśli twoja nisza jest bardzo konkurencyjna i raczej nie masz szans w krótkim czasie wbić się do top 10, to może warto by było, aby tytuł strony zawierał słowa kluczowe z tzw. długiego ogona.
Posty pisane przez ciebie muszą mieć odpowiednie tytuły – nagłówki, słowa kluczowe, linki wewnętrzne. Kiedy będziesz miał już wszystko dobrze zoptymalizowane wtedy dopiero zacznij pozycjonować swoją stronę.

4. Korzystaj z portali społecznościowych

Korzystaj z portali społecznościowych

Sieci społecznościowe przyciągają ogromne ilości ludzi, którzy spędzają tam wiele czasu. Wykorzystaj facebooka, twittera, google + do zwiększenia ruchu na swoim blogu poprzez promowanie nowych wpisów.

- Zarejestruj się i wypełnij swój profil w stopniu możliwie najpełniejszym, to sprawi, że będziesz bardziej wiarygodny.

Dla wielu blogerów social media są największym źródłem ruchu, zwłaszcza w pierwszych miesiącach kiedy twoja pozycja w wyszukiwarkach nie jest jeszcze na tyle wysoka, by ściągać ruch.

5. Zainstaluj Google Analytics i zwróć uwagę na statystyki 

Zainstaluj Google Analytics i zwróć uwagę na statystykiPolecam wszystkim to jedno z darmowych narzędzi od google. Dzięki statystykom będziemy mogli sprawdzić skąd pochodzi ruch, jak bardzo czytelnicy zainteresowani są tym o czym piszesz, ile spędzają czasu na stronie, co najchętniej czytają i w co najchętniej klikają. Ogólnie statystyki powinniśmy sprawdzać przynajmniej raz w tygodniu i je analizować by podjąć odpowiednie kroki w strategi promocji swojego bloga.

6. Otwórz blog dla gości i sam bądź gościem. 

Otwórz blog dla gości i sam bądź gościem

Jeśli dopiero zaczynasz, to pozyskanie ludzi, którzy chcieliby przyczynić sie do rozwoju twojego bloga, może być bardzo trudne. Ale kiedy twój blog stanie się juz rozpoznawalny będą się do Ciebie zgłaszać ludzie, którzy będą chcieli zamieścić wpis gościnny w zamian za link w artykule. Sam również staraj się o wpis gościnny na jednym z blogów, które chętnie czytasz i który jest prowadzony na ten sam lub podobny temat.

Gościnne blogowanie jest wspaniałym sposobem na promocję oraz ruch. Dodatkowo zdobywasz nowe linki, które będą bardziej zróżnicowane.

>> Artykuły sponsorowane ? pozycjonujące. Zarabiasz w ten sposób? 

7. Komentuj i jeszcze raz komentuj. 

Komentuj i jeszcze raz komentujTo chyba najprostszy sposób na pozyskanie nowych czytelników. Po prostu komentuj inne blogi, odpowiadaj na komentarze i zapraszaj do dyskusji. Tak jak wspominałem wyżej, jedyne o co musisz zadbać to o to, żeby twoje komentarze były wartościowe, inaczej zostaną potraktowane jako spam, a ludzie je czytający nie odwiedzą twojej strony.

>> Jak nie pisać komentarzy na blogach

8. Włącz subskrypcje RSS i email

Włącz subskrypcje RSS i emailKażdemu polecam stworzenie kanału RSS za pomocą Feedburner i umieszczenie przycisków subskrypcji w widocznym miejscu na twojej stronie. Dodatkowo możesz napisać kilka słów, aby zachęcić czytelników do subskrypcji. W ten sposób zapisani czytelnicy zostaną powiadomieni o nowych wpisach i jeśli będą zainteresowani możesz liczyć na ponowne ich odwiedziny.

To 8 najpopularniejszych sposobów na zwiększenie ruchu na stronie.  Jeśli znasz inne, podziel się nimi z innymi.

Please rate this

5 Komentarzy

  1. Dobrym sposobem na zwiększenie ruchu oraz liczby komentarzy jest też możliwość pozostawienia komentarza z odnośnikiem dofollow czy chociażby dodanie widgetu najlepszych komentujących. Jest parę ciekawych wtyczek, które można zainstalować na swoim wordpressie ;)

    Pozdrawiam
    Marcel Niemyjski

    • Choćby najprostsza wtyczka do WP o nazwie “dofollow” :)

  2. Dofollow oczywiście dopala stronę ale nofollow także warto zostawiać. Raz – jest to bardziej naturalne dla googla, dwa – link nofollow zostawiony w dobrym miejscu może nie przynieść siły stronie ale może skierować użytkowników/klientów na naszą stronę, a w gruncie rzeczy o to chodzi :)

  3. Korzystam ze wszystkich wspomnianych tu porad. Dodatkowo rozdaję kubki i organizuję konkursy, a to też sprawia, że coraz więcej osób powraca na blog. Jednak zawsze będę podkreślał, że najważniejsze są te unikalne treści i dobry content.

  4. Polecam każdemu stosowanie się do tych porad!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>